جاذبه‌های گردشگری اسپانیا 1397/10/26
اسپانیا، کشور زیبا و پرهیاهویی است که سالانه مسافران زیادی برای دیدن سبک زندگی و معماری بناهایی که در این کشور وجود دارد به آن سفر می کنند. شهرهایی با جاذبه های متنوع و جالب که سبب شده این کشور در فهرست کشورهای دیدنی دنیا قرار بگیرد. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند. در این بخش قصد داریم تا جاذبه های گردشگری اسپانیا را به شما معرفی کنیم.

 

جاذبه‌های گردشگری اسپانیا
شکوه و عظمت کاخ‌های سلطنتی، سواحل مدیترانه‌ای زیر تابش آفتاب، نمایش‌ها، رقص‌ها و موسیقی‌های محلی، غذاهای لذیذ و متنوع و بازدید از کلیساهای باشکوه و دیدنی و آثار هنری جذاب، تنها گوشه‌ی کوچکی از جذابیت‌های سفر به سرزمین رنگارنگ و دیدنی اسپانیا است.
در شهرهای مختلف اسپانیا، موزه‌ها و گالری‌های هنری زیادی وجود دارد که گردشگران را با هنر، تاریخ و فرهنگ این کشور آشنا می‌کند
تاریخ پرفراز و نشیب و فرهنگ غنی اسپانیا را می‌توانید در گوشه و کنار شهرهای این کشور ببینید و از تماشای زیبایی‌های طبیعت آن لذت ببرید. هر جاذبه‌ای که مد نظرتان باشد، در اسپانیا وجود دارد. حتی آثار معماری اسلامی نیز در بعضی از شهرهای اسپانیا وجود دارد که یادگاری از دوران حکمرانی مسلمانان بر بخش‌هایی از اسپانیا است.
در شهرهای مختلف اسپانیا، موزه‌ها و گالری‌های هنری زیادی وجود دارد که گردشگران را با هنر، تاریخ و فرهنگ این کشور آشنا می‌کند. هر شهری که پا بگذارید، جاذبه‌ای دارد که توجهتان را جلب کند. در ادامه، تعدادی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های اسپانیا را معرفی می‌کنیم.

 

کاخ الحمرا و باغ‌های ژنرالیف (Generalife)، گرانادا

فرقی نمی‌کند که چقدر در مورد کاخ الحمرا در گرانادا شنیده باشید یا تصاویر آن را دیده باشید، این شاهکار معماری موریش نفس را در سینه‌تان حبس می‌کند. این کاخ سلطنتی یکی از بهترین نمونه‌های معماری اسلامی است که یادگار زمان فرمانروایی مسلمانان در اسپانیا است. منطقه اندولس در زمان فرمانروایی مسلمانان که هم زمان با قرون وسطای اروپایی بود، به اوج شکوه فرهنگی و هنری رسیده بود.
مجموعه‌ی الحمرا، از چندین بنا، برج، دیوار، باغ و مسجد تشکیل شده است. طراحی‌های بی‌نظیر، حکاکی‌های فوق‌العاده روی دیوارها و ستون‌ها، کاشی‌کاری‌های سقف، طاق‌های دیدنی و محوطه‌های سبز و زیبا از ویژگی‌های این مجموعه است که باعث می‌شود که خاطره‌ی بازدید از آن را هرگز فراموش نکنید. کاخ دیگری در مجاورت این مجموعه قرار دارد که برای پادشاه چارلز پنجم ساخته شده و نمونه‌ای عالی از معماری «های رنسانس» در اسپانیا است.
ژنرالیف یا جنرالیف یا جنت‌العریف به معنای بهشت هنرمندان یک محوطه‌ی تاریخی ثبت‌شده به‌عنوان میراث جهانی یونسکو است که در گرانادا قرار دارد. ژنرالیف در نزدیکی الحمراء واقع شده و متشکل از تعدادی باغ است که به‌عنوان قصر پادشاهان استفاده می‌شد. ژنرالیف به شکل باغ ایرانی طراحی شده‌است. زمان ساخت این مجموعه به اوایل قرن چهاردهم میلادی می‌رسد.

 

کلیسای ساگرادا فامیلیا و آثار معماری گودی در بارسلون

آنتونی گودی یکی از معماران مشهوری است که سبک معماری هنر نو را چند قدم جلوتر برد و آثاری بی‌نظیر و خارق‌العاده خلق کرد. سازه‌های به‌جامانده از این معمار، ظاهری خیال‌انگیز و عجیب دارند و به آثار نمادین و جاذبه‌های مهم بارسلون تبدیل شده‌اند. یکی دیگر از جاذبه‌های مهم بارسلون، کلیسای ساگرادا فامیلیا است. این کلیسا با معماری غیرمتعارفش یکی از دیدنی‌ترین کلیساهای اروپا است که البته هنوز ناتمام است.

 

مسجد بزرگ قرطبه (Great Mosque of Cordoba)

یکی از مهم‌ترین مساجد غرب، مسجد قرطبه است که به عنوان یکی از بزرگترین مساجد دنیای اسلام و یکی از بهترین دستاوردهای معماری موروها شناخته می‌شود. البته برنامه‌هایی برای تبدیل بخش مرکزی مسجد به کلیسای جامع صورت گرفته است. این مسجد به همراه کاخ الحمرا، دو نمونه از باشکوه‌ترین آثار معماری و هنر اسلامی در غرب اروپا هستند. ساخت و ساز این مجموعه در سال ۷۸۵ میلادی آغاز شد و تا سال ۱۰۰۰ به وسعت امروزی خود رسید. فرقی نمی‌کند کجای مسجد و نمازخانه‌ی بزرگ آن بایستید، از هر جایی که نگاه کنید، ردیف منظم ستون‌ها را خواهید دید که در شکل‌های دقیق هندسی در کنار هم قرار گرفته‌اند. فضای اطراف مسجد هم با وجود خیابان‌های باریک، میدان‌های کوچک و خانه‌های قدیمی با بالکن‌های زیبا، بسیار تماشایی است.

 

موزه‌ی پرادو، مادرید

موزه‌ی پرادو یکی از برترین موزه‌های هنری دنیا است و آثاری بسیار دیدنی و ارزشمند در آن به نمایش درآمده است. در این موزه‌ی بسیار غنی، گنجینه‌های ارزشمند هنری را خواهید دید.
بعد از پروژه‌های گسترده‌سازی موزه در سال ۲۰۰۷، ۱۲ گالری دیگر به این موزه اضافه شده است از جمله گالری‌ بزرگی که به آثار گویا و سایر هنرمندان اواخر قرن نوزدهم اختصاص دارد. موزه‌ی پرادو، یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنر اسپانیایی در دنیا را در اختیار دارد. از آثار قرن دوازدهم و قرون وسطی گرفته تا جنبش‌های آوانگارد اوایل قرن بیستم در این موزه نگهداری می‌شود. از مشهوترین هنرمندانی که آثارشان در این موزه به نمایش درآمده می‌توان به گویا، ال گرکو و... اشاره کرد.
آثار ارزشمند و مجموعه‌های غنی این موزه به هنر اسپانیایی محدود نمی‌شود. آثار هنری متعددی از هنرمندان سایر کشورهای اروپایی، زینت‌بخش گالری‌های متعدد این موزه است. در مجموع اگر از علاقه‌مندان به هنر به خصوص هنر اسپانیا هستید، فرصت بازدید از این مجموعه‌ی بی‌نظیر را از دست ندهید.

 

سن لورنزو د ال اسکوریال

سن لورنزو د ال اسکوریال یک دهستان در ۴۵ کیلومتری شمال غربی مادرید است که در زمان‌های قدیم، تفریح‌گاه و اقامتگاه تابستانی پادشاهان اسپانیا بود. در سال ۱۵۶۳، پروژه‌هایی برای ساخت یک مجموعه‌ی بزرگ در این منطقه آغاز شد که شامل صومعه، کلیسا، کاخ سلطنتی، آرامگاه، کتابخانه، موزه و بناهای یادبودی برای پادشاه فیلیپ دوم و ملکه بود. نتیجه‌ی نهایی، مجموعه‌ای جذاب و ارزشمند از از جاذبه‌های دیدنی است که در اطراف ۱۶ محوطه قرار گرفته‌اند و اتاق‌ها و سازه‌های مختلف این مجموعه از طریق ۱۶ کیلومتر راهرو، به هم متصل شده‌اند. یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های این مجموعه، کلیسا است که برجی بلند و مرمرین دارد.
صومعه، دارای نقاشی‌های دیواری بسیار زیبایی است که به تنهایی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه هستند. حتی تالار بزرگ کتابخانه نیز با نقاشی دیواری تزیین شده است. در کاخ سلطنتی حتما از سوییت شخصی پادشاه چارلز چهارم بازدید کنید که وسایلی بسیار منحصربه‌فرد و دیدنی دارد. تک تک تالارها و اتاق‌های کاخ سلطنتی، زیبا و دیدنی است و با وسایل قدیمی و اشیای ارزشمندی مزین شده است. یک گالری نقاشی هم در این مجموعه وجود دارد که آثاری از بزرگترین نقاشان اسپانیا در آن به نمایش گذاشته شده است.

 

موزه‌ی گوگنهایم بیلبائو (Guggenheim Museum, Bilbao)

موزه‌ی گوگنهایم در بیلبائو یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های اسپانیا است. هیچ عکسی نمی‌تواند زیبایی و ویژگی‌های منحصربه فرد بنای این موزه را نشان دهد. معمار این بنا، فرانک گری، یکی از بهترین نمونه‌های معماری مدرن را ارائه کرده است و بنای موزه، به تنهایی بسیار دیدنی و جذاب است. معماری جذاب ساختمان موزه، بر بسیاری از بناهای دیگر تاثیرگذار بوده و سبک خاصی از معماری مدرن را عرضه کرده است. داخل موزه نیز آثاری دیدنی از هنر مدرن به نمایش درآمده است. اگر به معماری و هنر مدرن علاقه دارید، در سفر به اسپانیا حتما باید برای بازدید از این موزه برنامه‌ریزی کنید.

 

کلیسای جامع سویا و کاخ Alcazar

کلیسای جامع سویا و کاخ Alcazar از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر سویا هستند و به عنوان میراث جهانی یونسکو، انتخاب شده‌اند. برج این مجموعه که در واقع نوعی مناره است، شاهکاری در معماری سویا محسوب می‌شود. فضای داخلی کلیسا بسیار وسیع است و محرابی ۳۷ متری دارد. این محراب با تندیس‌های حکاکی شده مزین شده است و تندیس‌ها تماما از طلا پوشیده شده‌اند.
ساخت مجموعه‌ی Alcazar در سال ۷۱۲ توسط موروها آغاز شد و حتی بعد از فتح اسپانیا به دست مسیحیان، ساخت آن توسط پادشاه پدرو در دهه‌ی ۱۳۰۰ ادامه پیدا کرد. سبک معماری این مجموعه نئوموریش است که Mudejar هم نامیده می‌شود. اتاق‌ها و تالارهای این قصر، به زیبایی مزین شده‌اند و بسیار نفس‌گیر و زیبا هستند. باغ‌های اطراف قصر، فرصت خوبی برای گشت‌وگذار در این مجموعه‌ی تاریخی است؛ باغ‌هایی که زیر سایه‌ی درختان لیمو و نارنج، قرار دارد. البته در اطراف قصر نیز می‌توانید از محله‌های قدیمی شهر بازدید کنید که معماری خاص، خانه‌های سفید و حیاط‌های دیدنی و بالکن‌های جذابی دارد.

 

کلیسای جامع سنت جیمز (Santiago de Compostela Cathedral)

کلیسای جامع سنت جیمز، یکی از کلیساهای باشکوه اسپانیا است که از زمان قرون وسطی، محلی برای زیارت مسیحیان بوده است. در این بنا که به سبک رمانسک ساخته شده، آرامگاه‌ها و یادبودهای زیادی وجود دارد. کلیسا بین سال‌های ۱۰۶۰ تا ۱۲۱۱ ساخته شده است. فضای خارجی کلیسا به مرور زمان تغییر سبک داده و نشانه‌هایی از معماری باروک دارد ولی فضای داخلی کلیسا به سبک رمانسک باقی مانده است. تغییر سبک معماری را به وضوح در بخش‌های مختلف کلیسا و در نمای بیرونی آن خواهید دید.
در این کلیسا محرابی بزرگ وجود دارد که با تندیس‌های چوبی از حواریون تزیین شده است که قدمت آنها به قرن سیزدهم برمی‌گردد. این تندیس‌ها با فلزات و سنگ‌های گران‌بها مزین شده است.

 

پلازا مایور (Plaza Mayor)، مادرید

پلازا مایور، قلب تپنده‌ی شهر مادرید، پایتخت اسپانیا است. این میدان از قرن شانزدهم یعنی زمانی که به دستور فیلیپ دوم ساخته شد، همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی در مادرید بوده و حوادث تاریخی و رویدادهای بی‌شماری را میزبانی کرده است. از این میدان برای برپایی مراسم خاص، معرفی پادشاهان جدید، مسابقات و رویدادهای عمومی و... استفاده می‌کردند. امروزه در اطراف این میدان سنگ‌فرش‌شده و در نواحی مخصوص عابر پیاده، کافه‌های زیادی وجود دارد و این منطقه را به یکی از محبوب‌ترین محله‌های شهر برای گشت‌وگذار و قرارهای دوستانه تبدیل کرده است. هم اهالی مادرید و هم گردشگران، از گشت‌وگذار در این این میدان استقبال می‌کنند.

 

شهر هنر و علوم والنسیا

شهر هنر و علوم یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های والنسیا است. بنای این مجموعه، شاهکاری در زمینه‌ی معماری مدرن است و نمایی نفس‌گیر و زیبا دارد که به یکی از لندمارک‌های والنسیا تبدیل شده است. نه تنها بنای این مجموعه و معماری شگفت‌انگیز آن، بلکه موزه‌ها، نمایشگاه‌های هنری و آکواریوم این مجموعه، جزو برترین جاذبه‌های دیدنی اسپانیا است. این مجموعه از جاذبه‌های علمی و هنری، توجه همه‌ی گردشگران اسپانیا را جلب می کند و معمولا همه‌ی گردشگران سعی می‌کنند در طول سفر خود، برای بازدید از این مجموعه‌ی دیدنی، برنامه‌ریزی کنند. آکواریوم این مجموعه، بزرگترین آکواریوم اقیانوس‌شناسی در کل اروپا است و ساختمان آن به شکل نیلوفر آبی طراحی شده است. در این مجموعه، محیط‌های متنوع دریایی از استوا گرفته تا قطب، ایجاد شده و موجودات رنگارنگ و زیبای دریایی در معرض نمایش گذاشته شده‌اند.

 

سواحل Costa del Sol

سواحل Costa del Sol جزو آفتابی‌ترین نقاط اروپا است. چندین مایل سواحل شنی سفید در کنار دریای آرام که مقصد گردشگری محبوبی برای علاقه‌مندان به ساحل و تفریحات ساحلی در اروپا است. البته محبوبیت زیاد این سواحل باعث رشد بی‌رویه‌ی امکانات توریستی شده بود و ساحل‌های زیبای شنی را از حالت طبیعی خارج کرده بود. ولی مسئولان محلی در تلاش هستند که این سواحل را به شکل اولیه‌ی خود برگردانند و زیبایی طبیعی آن را حفظ کنند. امروزه چندین ساحل دارای بناهای مدرن و هماهنگ با طبیعت است و سایر سواحل، زیبا، تمیز و با ظاهری طبیعی و دنج، آماده‌ی استقبال از گردشگران هستند.
سواحل شنی تنها جاذبه‌ی این منطقه برای گردشگران نیستند. تفرجگاه‌های ساحلی، امکانات ورزشی، رویدادهای فرهنگی و هنری از دیگر بخش‌های دیدنی این منطقه برای مسافران است. نواحی اطراف نیز پر از مناطق قدیمی با معماری‌های جذاب موریش است.

 

خیابان La Rambla، بارسلون

گشت‌وگذار در خیابان La Rambla در یک بعدازظهر تابستانی یکی از جذاب‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در بارسلون داشته باشید. انگار همه‌ی ساکنان شهر عصرها به این خیابان سر می‌زنند. این خیابان مخصوص عابر پیاده، بسیار شلوغ و پرجنب‌وجوش است و بهترین فرصت برای یک تفریح لذت‌بخش در روزاهای آخر هفته است. در اطراف خیابان، درخت‌های سبز و زیبا قرار دارند و حال‌وهوای خاصی به آن می‌دهند. در سراسر خیابان، بازارچه‌های رنگارنگی برپا می‌شود و پر از رستوران‌ها و کافه‌های عالی است که در آنها می‌توانید ساعتی را در فضای باز تفریح کنید و بهترین غذاها و نوشیدنی‌های محلی را امتحان کنید. هنرمندانی در مسیر، بوم‌ و سه‌پایه‌ی خود را قرار می‌دهند و آثاری زیبا خلق می‌کنند. نوازنده‌های خیابانی، با ملودی‌های زیبا، حال‌وهوای خاصی به خیابان می‌‌دهند و مردم شهر و گردشگران، پیر و جوان، دست در دست هم از این فضای جذاب و فراموش‌نشدنی لذت می‌برند.

 

شهر تاریخی تولدو (Toledo)

شهر تاریخی تولدو که نقاش مشهور اسپانیایی یعنی ال گرکو آن را در یکی از مشهورترین آثارش به تصویر کشیده است، ترکیبی خارق‌العاده از سبک‌های مختلف معماری است؛ از معماری موریش گرفته تا گوتیک و رنسانس. این شهر بر فراز تپه‌ای مرتفع قرار دارد که از سه طرف با تنگه‌ای احاطه شده که یک رود از میان آن می‌گذرد و به همین دلیل، چشم‌اندازی بسیار زیبای و خیره‌کننده دارد. نقشه‌ی کلی شهر با وجود خیابان‌ها و کوچه‌های باریک و تودرتو، نشانی از معماری موریش و تاثیرات دوران بازگشت مسیحیت در اسپانیا است. کلیساهای متعددی در گوشه و کنار شهر قرار دارد که بسیار دیدنی هستند و از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت هستند. این شهر تاریخی، درست مثل یک موزه‌ی روباز است که به زیبایی، تاریخ و فرهنگ و هنر اسپانیا را طی قرن‌های متمادی نشان می‌هد. شهر تاریخی تولدو یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. کلیسای جامع به سبک گوتیک با نمای زیبا و فضای داخلی مزین به حکاکی‌های ظریف و زیبا، یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های این شهر است. در میدان‌های قدیمی این شهر دیدنی می توانید از گشت‌وگذار لذت ببرید و حال‌وهوای خاص متفاوت شهر را درک کنید.

 

شهرهای سفید اندلس

در نواحی جنوبی اندلس، شهرهایی در میان مناطق مرتفع و صخره‌ای قرار دارد که به نام شهرهای سفید مشهورند. این شهرها و دهکده‌های زیبا نه تنها از نظر زیبایی بسیار جذاب هستند بلکه از نظر تاریخی نیز اهمیت دارند و تاریخچه‌ی پرفراز و نشیب اسپانیا را نشان می‌دهند. در این شهرهای دیدنی، میدان‌های قدیمی قرار دارد که با کلیساهای گوتیک مزین شده‌اند. دره‌هایی پر از درختان نارنج و زیتون این شهرها  روستاها را از هم جدا می‌کند. در هزارتوی خیابان‌ها و کوچه‌های باریک شهرها، کافه‌ها و فروشگاه‌های سوغات و صنایع دستی وجود دارد که محل رفت‌و‌آمد و تفریح گردشگران است.
در حدود ۱۹ دهکده متشکل از این خانه‌های کوچک و قدیمی و سفیدرنگ، در یک منطقه‌ی حفاظت شده قرار دارند. علاوه بر خانه‌های زیبای دهکده‌ها، جاذبه‌های دیگری مثل نمایش‌ها و رقص‌های محلی نیز در این روستاها برپا می‌شود که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

 

کوه آتشفشانEl Teide

کوه آتشفشانEl Teide تید در تنریف، بلندترین قله در اسپانیا و آتش‌فشانی قدیمی و فعال است. این آتش‌فشان یکی از برترین شگفتی‌های طبیعت در کل اروپا است. این کوه به همراه نواحی اطرافش که شامل چند دهانه‌ی آتش‌فشانی است، پارک ملی تید را تشکیل می‌دهند که این پارک درست در مرکز جزیره‌ی تنریف قرار دارد. در سال ۲۰۰۷ این پارک به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده تا از این جاذبه‌ی دیدنی و شگفتی‌بی نظیر طبیعت، به خوبی حفظ و نگهداری شود.
چندین راه برای صعود به تید و گشت‌وگذار در دامنه‌های آن وجود دارد. یک روش از طریق تله‌کابین است که از روش‌های دیگر راحت‌تر است و هشت دقیقه طول می‌کشد تا تقریبا به بالای کوه برسید. دیگری از طریق پیاده‌روی یا رانندگی از یک مسیر دهانه‌ی آتشفشانی است که فرم‌های صخره‌ای جالبی در اطراف آن وجود دارد و وقتی از آن عبور می کنید انگار که به مرکز زمین سفر می‌کنید. همچنین می‌توانید از دامنه‌ها به بالای کوه صعود کنید که این روش برای مبتدی‌ها مناسب نیست و باید کوهنورد باشید. در روزهای آفتابی و صاف می‌توانید از بالای کوه، تمام مجموعه جزایر قناری را ببینید و حتی تا آفریقای شمالی که نزدیک‌ترین خشکی به جزایر قناری است، قابل مشاهده است.

 

آژانس هواپيمايي آساره سفري خوش و راحت را براي شما مسافران عزيز آرزو دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تور ها و رزرو هتل در سراسر ایران و جهان با ما در ارتباط باشید.

 

 

دریافت اپلیکیشن موبایل!

با استفاده از اپلیکیشن گشت و گذار هر کجا که هستید، در کمتر از چند ثانیه به راحتی رزرو هتل، بلیط هواپیما و تور خارجی مورد نظرتان را انجام دهید و از بین هزاران گزینه به انتخاب دلخواهتان برسید تا سفری به یاد ماندنی را رقم بزنید.